ESN UEK to sekcja, w której zawsze dużo się dzieje! Na pewno jesteście ciekawi, czym zajmowaliśmy się w ostatnim czasie, dlatego przygotowaliśmy dla Was podsumowanie naszej aktywności w semestrze zimowym 2018/2019.

 

Semestr rozpoczęliśmy z mocnym przytupem, organizując Orientation Week – projekt, który pomaga studentom rozpoczynającym swoją przygodę ze studiami na naszej uczelni zaaklimatyzować się w Krakowie. Podczas tegorocznej edycji, którą koordynowały Milena Sałek i Weronika Czarna, ponad 260 studentów zagranicznych wzięło udział w różnych wydarzeniach, takich jak m.in. „Let’s Meet” czy „Eurodinner”. Nie brakowało dodatkowych atrakcji: zwiedzanie Krakowa, kręgle, jazda na rolkach, paintball laserowy czy wspinaczka - to tylko niektóre z nich! Integracji nigdy za wiele, dlatego po całym tygodniu atrakcji wyjechaliśmy na Integration Camp – weekendowy wyjazd, podczas którego Erasmusi oraz członkowie ESN UEK mogli się jeszcze lepiej poznać. W ramach projektu, koordynowanego przez Dominikę Łuczko i Magdalenę Potrawską równo stu zagranicznych studentów i 20 członków ESN UEK udało się do Poronina, gdzie spędzili czas na zwiedzaniu, integracji oraz poznawaniu tradycyjnej polskiej kuchni i muzyki ludowej. Wszyscy uczestnicy projektu wrócili do Krakowa z uśmiechami na twarzy, pełni energii na cały nadchodzący semestr!

 

Wymienione projekty to oczywiście był jedynie początek naszych działań. Jakie inicjatywy organizowaliśmy wspólnie w ciągu ostatnich miesięcy?

 

Program Mentor

Studia za granicą, szczególnie w początkowej fazie wiążą się z koniecznością stawienia czoła różnego rodzaju wyzwaniom. Nieoceniona może okazać się pomoc miejscowych, dlatego mając na uwadze hasło „Students helping students” zorganizowaliśmy kolejną edycję Programu Mentor. Koordynatorem tegorocznej edycji była Anna Kawalec. Dzięki jej staraniom, w semestrze zimowym naszymi zagranicznymi przyjaciółmi zaopiekowało się aż 127 Mentorów. Jesteśmy przekonani, że przyjaźnie, które zawarli dzięki udziałowi w projekcie przetrwają długie lata!

 

Kultura

Grupa robocza, na której czele stała Bogumiła Burakowska, w tym semestrze przekonała nas, że sztuka nie jest tylko dla znawców i koneserów. Wraz z Kulturą, podczas Patchlab Digital Art Festival poznaliśmy nową odsłonę twórczości współczesnych artystów połączoną z nowoczesnymi technologiami. Odbyły się również wizyty w Muzeum Narodowym oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak. Miłośnicy historii, literatury oraz teatru mogli czerpać garściami z organizowanych przez grupę wydarzeń, wśród których znalazło się między innymi zwiedzanie Fabryki Oskara Schindlera czy nocne spacery po zabytkowym Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

 

Grupy PR

Grupy PR kontynuowały w tym semestrze aktywną współpracę z pozostałymi grupami na rzecz promocji i informacji o organizowanych wydarzeniach i działaniach ESN UEK. Dzięki pracy Redakcji, kierowanej przez Agnieszkę Eliasz i PR: Grafiki koordynowanej przez Gabrielę Muchę, ESN-owe wydarzenia mogły liczyć na właściwą promocję i docierać do wszystkich zainteresowanych udziałem studentów. Członkowie grup, w przerwach od intensywnej pracy, szkolili się i zdobywali nowe umiejętności w interesujących ich dziedzinach. Koordynujący grupę Film & Fotografia Jan Sarecki dopilnował zaś, by na wszystkich wydarzeniach był dostępny fotograf. Członkowie grupy utrwalali na fotografiach wspomnienia z wydarzeń takich jak Country Meetings czy Orientation Week.

 

 

Travel

Celem grupy roboczej w semestrze zimowym było przybliżenie zagranicznym studentom piękna, bogactwa kulturowego oraz historii naszego kraju. Koordynatorki Emilia Burtan i Marta Skoczylas zadbały, aby zarówno żądni przygód, ciekawscy, jak i głodni wiedzy czerpali radość ze wspólnych wyjazdów. Miłośnicy wspinaczek i pieszych wędrówek w październiku poznali szlaki Jury Krakowsko-Częstochowskiej podczas wycieczki do Ojcowskiego Parku Narodowego. Natomiast wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau pozwoliła obecnym lepiej poznać historię. Grupa zajmowała się również organizacją i planowaniem wyjazdów zagranicznych, z których uczestnicy zawsze przywożą niezapomniane wrażenia i bagaż najlepszych wspomnień.

 

Party

Przejście przez semestr tanecznym krokiem umożliwiła studentom zagranicznym grupa Party koordynowana przez Dagmarę Lasek. Wydarzenia organizowane były raz w tygodniu, a każda impreza miała swój wyjątkowy motyw przewodni, jak na przykład Pillow Fight, Candy Party czy 15th Birthday of ESN UEK. Dzięki tej grupie roboczej nasi Erasmusi nie narzekali na brak rozrywki, co więcej, mieli możliwość zintegrowania się z pozostałymi studentami podczas wspólnej zabawy!

 

Sport

W tym semestrze o dobrą kondycję Erasmusów troszczył się Michał Pałys – koordynator grupy roboczej Sport. Co tydzień studenci mieli okazję spróbować swoich sił w rozgrywkach na hali sportowej. Na spragnionych wrażeń kibiców czekało wyjście na mecz hokejowy, a ci, którym nie straszny był lód, z przyjemnością ruszyli na łyżwy.

 

SocialErasmus & ExchangeAbility

Członkowie grupy na czele z koordynatorką Adrianną Leżańską zawsze byli chętni do pomocy! W tym semestrze zaangażowali się w takie projekty jak Szlachetna Paczka, Animal Shelter, Erasmus in Schools oraz Share your time with seniors. Dzięki takim wydarzeniom jak Blind date, You don’t need your eyes to see, Challenge your senses, czy Dinner in the dark, biorący w nich udział studenci mogli poznać świat z perspektywy osób niepełnosprawnych. Nasi wolontariusze o wielkich sercach, razem z członkami pozostałych sekcji ESN Krakow United, spędzili także czas z dziećmi z domów dziecka podczas Christmas Dream Cup!

 

 

Tandem

Bezpośrednia rozmowa w obcym języku to jedna z najlepszych metod nauki, szczególnie jeśli łączy się z dobrą zabawą. Obie te rzeczy wiąże Projekt Tandem, prowadzony przez Wiktorię Giemzę, przy współpracy z koordynatorami z ESN Krakow United. Regularnie, w poniedziałkowe wieczory, w klubie Bracka 4 organizowane były darmowe i otwarte dla wszystkich spotkania. Studenci mogli spędzić wspólnie czas, poznawać wzajemnie swoje kultury i nauczyć się przydatnych zwrotów w językach obcych. Ciężko było się nudzić, szczególnie, że każdy Tandem łączył się z innym tematem przewodnim!

 

Country Meetings

Country Meetings to cykl spotkań, podczas których zagraniczni studenci na naszej uczelni mogli przedstawić swój kraj i pokazać jego zwyczaje, a także opowiedzieć o różnicach kulturowych, które dostrzegają mieszkając w Krakowie. W tym semestrze Dominika Komasa razem ze swoją grupą roboczą zorganizowała aż cztery spotkania. Przez te kilka miesięcy mieliśmy okazję spróbować egipskich przysmaków, zobaczyć piękne gruzińskie krajobrazy, wziąć udział w quizie o Portugalii i sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą mapy Stanów Zjednoczonych.

 

Tour de Kraków

Tour de Kraków jest grupą koordynowaną obecnie przez Aleksandrę Karp i Joannę Kurdziel. Zajmuje się ona pomocą w organizowaniu wycieczek innych sekcji ESN, które wraz ze studentami międzynarodowymi odwiedzają Kraków. W tym semestrze mieliśmy okazję gościć grupy z ESN VUT Brno, ESN Košice, ESN UAM Poznań, Buddy System Zlin i ESN UE Poznań. Byliśmy również w kontakcie z innymi sekcjami, m.in. z Grecji, którym udzielaliśmy wskazówek na temat organizacji pobytu w Krakowie.

 

 

FR & ESNcard

Kto uczestniczył w programie Erasmus+ na pewno wie czym jest ESNcard – może ją posiadać osoba będąca na wymianie, członek sekcji ESN lub osoba będąca Mentorem. ESNcard umożliwia korzystanie z atrakcyjnych zniżek u różnych partnerów. W naszej sekcji za sprawy związane z ESNcard odpowiada grupa FR & ESNcard, której koordynatorem jest Wojciech Ciźla. W minionym semestrze prowadziła ona działania związane z nawiązywaniem współprac w ramach ESNcarda, przygotowała Welcome Pack’i dla zagranicznych studentów i pomagała im w sprawach związanych z ESNcard’em. Oprócz tego, wspierała inne projekty sekcji, jak chociażby Country Meetings.

 

Re-Erasmus

Wielu studentów po powrocie ze swojej wymiany zagranicznej, ma wielką chęć, by opowiedzieć jak spędzili ostatnie kilka miesięcy. Inni, którzy dopiero szykują się do wyjazdu, mają wiele pytań dotyczących swojej zbliżającej się wymiany. Michał Cholewa, jako koordynator projektu Re-Erasmus, w tym semestrze zorganizował kilka spotkań, podczas których można było dowiedzieć się, jak to jest być studentem m.in. w słonecznej Hiszpanii, deszczowej Anglii, a także Turcji, Słowenii, a nawet Korei Południowej!

 

Blog Erasmus

Grupa Blog Erasmus koordynowana przez Klaudię Wiktor podczas ubiegłego semestru regularnie zamieszczała na stronie blogerasmus.pl relacje studentów przebywających na wymianach zagranicznych. Studenci rozważający wyjazd na wymianę studencką mogli również zobaczyć jak wygląda udział w programie Erasmus w praktyce, śledząc profil Bloga Erasmus na Instagramie.

 

Local Education Officer

Studentów pragnących wyjechać na wymianę z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, aktywnie wspierała Agata Borkowska. Jako Local Education Officer przyczyniła się do powstania poradnika „Erasmus krok po kroku”. Podczas cotygodniowych dyżurach oraz na facebookowej grupieWyjazdy z Erasmus+ UEKdokładała wszelkich starań, aby rozwiewać wątpliwości studentów zainteresowanych wyjazdem za granicę.

 

Farewell

Jak co semestr, kilka miesięcy spędzonych z naszymi zagranicznymi studentami, podsumowaliśmy imprezą pożegnalną. Tym razem zwieńczeniem wspólnie spędzonego czasu było Farewell Dance Party! Koordynatorki - Elwira Wójcik i Wanda Jaworska postanowiły w ten mroźny, zimowy wieczór rozruszać uczestników wspólnymi tańcami. Było więc bardzo energicznie i radośnie. Podczas oficjalnej części wydarzenia, odbyła się gala pełna wspomnień, nagród i niezapomnianych chwil. Niejednej osobie zakręciła się wówczas łezka w oku! Wszystko co dobre, szybko się kończy... Tym sposobem zamknęliśmy kolejny rozdział, jakim był semestr zimowy 2018/19.