Jeden semestr, kilkadziesiąt wydarzeń i projektów oraz ogromne grono zaangażowanych członków ESN. Jak wyglądał semestr letni 2016/2017 w wykonaniu sekcji ESN UEK?

 

Ostatni semestr rozpoczęliśmy od powitania ponad 180 zagranicznych studentów pełnym wrażeń Orientation Week. Zorganizowany przez dwie pełne zapału dziewczyny: Dominikę Ogorzałek oraz Katarzynę Białecką, tydzień pełen wydarzeń z pewnością zintegrował naszych podopiecznych i przygotował do semestru w Krakowie. Był on zaplanowany co do godziny - od wycieczki po kampusie UEK przez grę miejską, wspólne kręgle aż do integracji i poznawania krakowskiego nocnego życia w wybranych klubach. Ten tydzień, zgodnie ze zwyczajem ESN UEK, zwieńczony był Integration Camp, czyli wspólnym weekendowym wyjazdem, koordynowanym również przez kobiecy duet: Karolinę Gwiżdż oraz Annę Kozub. Tegoroczne IC zostało tradycyjnie zorganizowane w polskich górach, a dokładniej w Węgierskiej Górce, w pobliżu Szczyrku i Żywca. Program obejmował ognisko, wycieczkę w góry, a przede wszystkim integrację, zabawę i poznawanie siebie nawzajem. Mimo że rozpoczynaliśmy semestr letni, zima trwała w najlepsze! Nasi Erasmusi zintegrowali się w obfitych opadach śniegu, przez co mogli poznać prawdziwą polską zimę.
 
Te dwa niesamowite projekty rozpoczęły semestr! A nad czym dalej pracowało ponad 120 członków Sekcji?

 

Blog Erasmus

Grupa koordynowana przez Martynę Zając dbała o stronę internetową Blog Erasmus. Poprzez dziesiątki artykułów i relacji publikowanych regularnie na Blogu studenci, którzy  korzystali z praktyk lub wymian, dzielą się swoją historią, czym ułatwiają wielu innym studentom wybór Erasmusowej destynacji oraz promują mobilność. Od Hiszpanii po Chiny, Frankfurt czy Sosnowiec - na Blogu Erasmus każda historia inspiruje do odkrywania świata na nowo.
 

ExchangeAbility

Koordynowany przez Weronikę Wilk projekt ma na celu zachęcenie studentów niepełnosprawnych do uczestnictwa w wymianach zagranicznych. W semestrze letnim odbył się ExchangeAbility Week - tydzień wypełniony wydarzeniami, mającymi na celu uwrażliwienie społeczności akademickiej na problem niepełnosprawności wśród studentów. Podczas wydarzeń takich jak “Dinner in the Dark” i “Can you read my lips?” ich uczestnicy mogli poczuć się jak osoby niewidome lub niesłyszące. ExchangeAbility nie tylko uświadamia, ale również uczy poprzez doświadczenia z nauką języka migowego bądź Braille’a.

 

FR&ESNcard

Fundraising oraz projekt ESNcard są nieodłączną częścią działalności ESN UEK i zadaniami tej grupy w semestrze letnim kierował Radosław Łyko. Jej członkowie na co dzień zajmują się budowaniem relacji z partnerami Sekcji i nawiązują nowe współprace, zapewniając wsparcie finansowe i rzeczowe naszych wydarzeń. FR&ESNcard dba także o rozwój członków dzięki organizowanym szkoleniom oraz promuje projekt ESNcard poprzez wydarzenia takie jak “Project ESNcard Party with ESN Kraków United” i “OneEveningIn BarOn”.

 

Kultura

Dla szukających przeżyć związanych z kulturą Kraków oraz ESN UEK ma wiele do zaoferowania. W ciągu ostatniego semestru to Michał Ochab zapewniał naszym Erasmusom kulturalne wrażenia. Od sztuki współczesnej w krakowskim MOCAKu, poprzez obchody Dnia Świętego Patryka, wyjście do Filharmonii czy Muzeum Narodowego, aż po grę miejską na Kazimierzu, organizowaną wspólnie z grupą roboczą Social, każdy student mógł znaleźć coś dla siebie i poznać lepiej Kraków od kulturalnej strony.

 

Party

O tym, że imprezy na stałe są wpisane w studencki tydzień, bardzo dobrze wie Iwona Stadnicka, koordynatorka grupy Party. W minionym semestrze dbała o to, aby nie brakowało wieczornych rozrywek, organizując imprezy w określonych motywach m. in. Fluo Party, Noche Mexicana czy American Dream, w najlepszych krakowskich klubach. Część z nich była przygotowywana wspólnie z koordynatorami innych sekcji, co umożliwiło integrację studentów różnych uczelni.

 

Grupy PR

W ESN UEK nad wszelkimi działaniami związanymi z public relations czuwają 3 grupy PR: Film i Fotografia - koordynowana przez Daniela Mofinę, Grafika - prowadzona przez Magdę Zubik oraz Redakcja - kierowana przez Karolinę Zboś. Dzięki ciężkiej pracy tych koordynatorów oraz osób należących do ich grup roboczych Sekcja prowadziła działania promocyjne, dzieliła się swoimi sukcesami oraz informowała o organizowanych wydarzeniach za pomocą różnych mediów społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram czy Twitter.

 

Social

Działania grupy Social, koordynowanej przez Agnieszkę Mach, polegają na zapoznaniu studentów zagranicznych ze społecznością lokalną oraz promowaniu wydarzeń związanych z działalnością charytatywną, edukacyjną oraz proekologiczną. Social niesie radość poprzez wydarzenia takie jak Positive Vibes czy Spread Happiness, edukuje podczas spotkań Erasmusów z uczniami krakowskich szkół i przełamuje bariery dzięki współpracy z ExchangeAbility. Starania Sociala można podziwiać w pełnej krasie podczas SocialErasmus Week - tygodnia pełnego wydarzeń, organizowanego United, czyli łącznie ze wszystkimi krakowskimi sekcjami. Odbywa się on dwa razy do roku w tym samym czasie w całej Europie. Grupa robocza działa również pośród społeczności akademickiej UEK, organizując wydarzenia takie jak “Dzień Dawcy z ESN Polska” czy “Dni Sportu”.

 

Sport

Pod czujnym okiem koordynatora - Kamili Kosmali - Erasmusi mogli w każde czwartkowe  popołudnie spożytkować swoją energię podczas rozgrywek na hali. Grupa Sport zapewniała w tym semestrze mnóstwo najróżniejszych atrakcji m.in.: wyjście do parku trampolinowego, na rzutki, na mecz lokalnej drużyny, czy wspólne oglądanie Ligi Mistrzów w ZaUEKu. Drużyna naszych zagranicznych studentów miała również okazję trenować do ESNOLYMPICS, by następnie zaprezentować się w ogólnopolskich rozgrywkach organizowanych przez inną krakowską sekcję - ESN AGH. Grupa Sport angażowała w swoje działania możliwie szerokie grono odbiorców - także społeczność akademicką - organizując Dni Sportu razem Akademickim Związkiem Sportowym i grupą Social. Podczas trzech dni odbyły się zawody w takich konkurencjach jak: piłka nożna, tenis, koszykówka, dwa ognie oraz bieg - dokładniej Bieg Śmierci, czyli wyścig na 7 piętro pawilonu F. Cały projekt został wyróżniony przez Stowarzyszenie ESN Polska jako Projekt Tygodnia.

 

Tandem

W każdy poniedziałkowy wieczór Klub pod Jaszczurami zamienia się w istną wieżę Babel. Kto za tym stoi? Projekt Tandem i Katarzyna Ścira - jego koordynatorka w semestrze letnim. Tandem ma na celu popularyzację nauki języków obcych na zasadzie wymiany „język za język”. Spotkania, darmowe i otwarte dla każdego, pozwalają studentom spędzić wspólnie czas, poznać inne kultury oraz poćwiczyć język obcy w praktyce. Każdego tygodnia Tandem miał określony temat przewodni, nawiązujący np. do Wielkanocy, Discover Europe czy uwielbianego przez wszystkich karaoke.

 

Tour de Kraków

Unikatowa w skali europejskiej grupa robocza ESN UEK w semestrze letnim koordynowana była przez Barbarę Bryjak oraz Jakuba Kaczmarczyka. W czasie weekendów pomagali oni zorganizować atrakcje i pobyt innym sekcjom ESN i ich Erasmo, odwiedzającym Kraków. W ostatnim semestrze mieliśmy okazję gościć sekcje ESN ze Zlinu, Wrocławia, Poznania oraz Olomuńca, a także po raz pierwszy - z Bratysławy. Poczynania tej grupy można obserwować jej facebookowym profilu.

 

Travel

Dla spragnionych przygód i podróży grupa Travel, którą kierowały Karolina Kudła i Karolina Gwiżdż, zorganizowała wyjazdy krajowe i zagraniczne, zapewniając integrację i niezapomniane wrażenia. Erasmusi mieli okazję zwiedzić pobliską Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Oświęcim, aby poznać bliżej historię obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.  Grupa Travel oferowała wycieczki również w dalsze zakątki kraju oraz za granicę. Studenci zagraniczni pod opieką naszych koordynatorek mieli okazję poznać polskie morze, góry oraz odwiedzić Lwów.

 

W ESN UEK znajdziecie nie tylko grupy robocze organizujące szereg wydarzeń, ale również projekty.

 

Let’s Stay a Bit Longer

Kolejny z unikatowych projektów ESN UEK, który jest dla Erasmusów rodzajem targów pracy. Umożliwia firmom przeprowadzenie szkoleń oraz zaprezentowanie się potencjalnym pracownikom, a studentom pozwala poznać perspektywy zawodowe i zostać w Krakowie na dłużej. Druga edycja wydarzenia, koordynowana przez Paulinę Bałys, miała miejsce 24 kwietnia, a jego uczestnicy mieli okazję nie tylko poznać przyszłych pracodawców takich, jak State Street Bank czy International Paper, ale również wziąć udział w warsztatach z pisania CV.

 

ESNOLYMPICS

ESNOLYMPICS koordynowany na naszej uczelni przez Katarzynę Białecką, to ogólnopolski projekt  organizowany na kształt igrzysk olimpijskich. Jest on skierowany do studentów przebywających na wymianie, którzy rywalizują ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych na trzech etapach: regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Finał lokalny odbył się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie 26 marca 2017r. Drużyna złożona ze studentów przebywających na wymianie na naszej uczelni zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego, którego rozgrywki odbyły się również w Krakowie w kwietniu 2017r.

 

Discover Europe

Jest to największy ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny dla studentów, mający na celu odkrycie fotograficznym okiem zakątków Starego Kontynentu, jak i uchwycenie emocji jego mieszkańców. W tym roku miała miejsce już 14. jego edycja, podczas której można było zgłaszać zdjęcia w czterech różnych kategoriach. Najlepsze z nich były wyłaniane najpierw na dwóch poziomach regionalnych, a następnie na etapie centralnym. Koordynatorem konkursu Discover Europe 2017 w Regionie Południowym był Krzysztof Rafa. Zorganizowana przez niego Gala w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odbyła się 28 kwietnia i wieńczyła etap regionalny.

 

Re-Erasmus

Założeniem wydarzeń z cyklu Re-Erasmus jest przedstawienie wrażeń z wymian zagranicznych zainteresowanym studentom. Ci, którzy uczestniczyli w programach mobilnościowych dzielą się swoim doświadczeniem i wspomnieniami podczas prezentacji, a także odpowiadają na pytania nurtujące uczestników. W ubiegłym semestrze, 19 kwietnia, odbyło się wydarzenie koordynowane przez Agnieszkę Hydzik, podczas którego uczestnicy mogli się dowiedzieć jak wyglądała wymiana we Francji, Hiszpanii, Anglii, a nawet w Stanach Zjednoczonych.

 

Juwenalia UEK

ESN UEK jest nieodłączną częścią Juwenaliów UEK, które organizuje wspólnie z dwoma pozostałymi największymi organizacjami studenckimi działającymi na naszej uczelni - Parlamentem Studenckim oraz NZS UEK. W tym roku rolę wicedyrektora Juwenaliów UEK z ramienia ESN sprawowała Joanna Ciesielska. Nasza organizacja miała również reprezentantów w sztabie organizacyjnym w osobie Radosława Łyko, jako koordynatora ds. FR oraz Zuzanny Janickiej - pomocnika ds. HR. Nasi członkowie brali również czynny udział podczas juwenaliowych przygotowań i organizacji wydarzeń jako wolontariusze. Projekt, którego przygotowanie zajęło ponad rok czasu, wymagał ogromnego trudu i zaangażowania. Ich rezultatem był niesamowity tydzień zakończony spektakularnym Koncertem Głównym.

 

Fashion Night

Jest jedyny taki pokaz mody w Krakowie i największy studencki pokaz modowy w Polsce, promujący młodych projektantów. Projekt ten jest integralną częścią Juwenaliów UEK, a w tym roku był koordynowany przez Angelikę Wronę. Podczas jednego wieczoru ESN UEK sprawia, że Kampus UEK zmienia się w krakowskie centrum mody, wypełnione projektantami, modelami i modelkami, osobami ze świata mody i blogerami oraz studentami zainteresowanymi tą tematyką.

 

Pięć miesięcy pełne wrażeń dobiegły końca, Erasmusi żegnają się już powoli z Krakowem. Zgodnie ze zwyczajem każdy semestr kończy Farewell Party.

Impreza, na której po raz ostatni wszyscy studenci spotykają się wspólnie, koordynowana była przez Danutę Gruszkę oraz Julię Szmid. W atmosferze pożegnań, ale i radości ze wspólnie spędzonego czasu oraz nawiązanych znajomości, wspominaliśmy cały semestr.


Wszystko ma swój koniec, jednak każdy jest początkiem czegoś nowego. Wraz z końcem roku akademickiego wybraliśmy nowy Zarząd, Koordynatorów projektów i grup roboczych, każdy z nową energią do działania i głową pełną pomysłów. Od października 120 Członków sekcji ponownie ruszy z ESNową machiną by spędzić kolejny semestr równie owocnie.


Autor: Michał Ochab